Teknoloji

Neotroy Games: En iyi kutulu oyunlar

 

Monopoly, Tabu, Scrabblle gibi kutu oyunlarından sıkılıp, alternatif kutu oyunlarıyla biraz da olsa ilgilenen neredeyse herkes için yakın zamana kadar iki sıkıntı vardı: Dil ve erişim. Bazen biri ya da ikisi birden bu yeni dünyalara açılmak isteyen kutu oyun severlerin keyfine gölge düşürürdü.

Örneğin arkadaşınız yanında kendi Munchkin‘ini getirirdi, ne kadar eğlenceli görünse de yabancı dile sahip olmayan insanlar oyundan almaları gereken zevki alamazdı. Yanlarındaki arkadaşlarına kartın anlamını sormak gibi şeyler ise oyunun zevkine gölge düşürürdü. Ayrıca oyun sırasında çeviri yorumlarının getirdiği tartışmalar da oluyordu. Diliniz olması durumunda da başka bir sıkıntı daha vardı tabi.

Arkadaşınız size 2000 senesinde “Yüzyılın Oyunu” ödülünü kazanmış olan Catan‘ı öğretti, saatlerce oynayıp çok eğlendiniz. Ama Catan kafelerde sık karşılaştığınız bir oyun değil ve oynayabilmek için her zaman arkadaşınızı dürtmek te pek çekici bir fikir değil. Peki neden kendinize bir Catan almayasınız? Deyim yerindeyse, neden sizin de püskevitiniz olmasın? Cevap çok basit: Çünkü edinmesi bayağı zordu. Türkiye’de partneri olmadığı için yurtdışından almak zorundaydınız, bu da bir kredi kartı zorunluluğunu yanında getiriyordu. Kredi kartınız olsa ve bir indirim yakalasanız bile, yurtdışından kargo ücreti işin içine girdiğinde fiyat yine yükseliyordu. Zaten gümrükte çıkabilecek sıkıntıları işin içine katmaya bile gerek yok.

İşte NeoTroy Games tam olarak bu noktada devreye girdi. 2016 yılında faaliyete başlayan şirket sadece oyunların Türkiyedeki dağıtımcılığını yapmakla yetinmedi, lisansını aldıkları oyunların hepsini Türkçeye çevirdi. Lisansını aldığı oyunların hepsi yurtdışında çok satan ve uluslararası ödüllere sahip kutu oyunları. Ülkemizdeki klasik kutu oyunlarından farklı bir şeyler denemek isterseniz NeoTroy Games‘e göz atmanızda fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir